Polichromia Kapliczki nad źródełkiem w Monasterze Św. Onufrego w Jabłecznej

(MAJ-LIPIEC 2013)


Polichromia Kapliczki nad źródełkiem w Monasterze Św. Onufrego w Jabłecznej

Przed wybuchem II wojny światowej w Polsce było szesnaście prawosławnych monasterów. Po wojnie, w nowych granicach Polski został tylko jeden- męski pod wezwaniem św. Onufrego w Jabłecznej. Założony w 1498 r. nad Bugiem pozostaje do dnia dzisiejszego ważnym ośrodkiem życia zakonnego.

Celem i zamysłem monastycyzmu jest naśladowanie sposobu życia PANA naszego Jezusa Chrystusa. Ewangeliczny Chrystus jawi się jako ideał doskonałego mnicha: jest nie żonaty, wolny od więzi rodzinnych, nie posiada własnego domu, jest pielgrzymem na ziemi, żyje w dobrowolnym ubóstwie, pości, spędza całe noce na modlitwie.

Monastycyzm jest dążeniem do maksymalnego zbliżenia się do tego ideału. Jest wyrzeczeniem się wszelkiego  ziemskiego elementu który przeszkadza wznieść się ku niebu. Monastery i mieszkający w nich mnisi dla ludzi wiary są największym i najważniejszym autorytetem. Są duchową oazą, z której tryska wieczne źródło nieustannej modlitwy za wszystkich i za wszystko.

Więcej na stronie monasteru św. Onufrego:  www.klasztorjableczna.pl

Służąc pomocą siostrze zakonnej Iłarii z monasteru Śww. Marty i Marii z Św. Góry Grabarki, przez kilka tygodni pracowałam przy wykonaniu polichromii w kaplicy nad źródełkiem. Przebieg prac i efekt końcowy widoczny na zdjęciach zamieszczonych niżej.

Pokaż wszystkie projekty