Matka Boża „SŁODKI POCAŁUNEK” ( gr. Glikofilussa; ros. Sładkoje Łobzanije)
Poniedziałek Tygodnia Paschalnego
Ikona należy do największych świętości monasteru Filoteu na Świętej Górze Atos.
W okresie ikonoklazmu ( walki z ikonami VIII, IX w.) ikona był własnością pobożnej tajnej chrześcijanki Wiktorii. Kiedy prześladowania nasiliły się małżonek Wiktorii nie chcą być uznanym za osobę popierającą kult świętych wizerunków, zażądał, aby żona oddała ikonę, którą zamierzał spalić. Wiktoria by tego uniknąć, potajemnie wrzuciła ikonę do morza.
Po pewnym czasie, ta sama ikona Bogarodzicy, w cudowny sposób dosięgła brzegów Góry Atos w okolicy portu monasteru Filoteu. Bracia zakonni z wielkim zdziwieniem i radością wyłowili ikonę z morza i przenieśli do świątyni. W miejscu gdzie ikona przybiła do brzegu wytrysnęło źródełko, które zostało nazwane Hagiazmą. Każdego roku, na pamiątkę tego cudu, w poniedziałek Tygodnia Paschalnego z monasteru odbywa się z ikoną uroczysta procesja do tego świętego miejsca.
Ikona słynie licznymi cudami. Jeden z nich opiszemy.
W 1801 r. jeden pielgrzymów przebywających w monasterze dokonał świętokradztwa, okradając cudowną ikonę Bogarodzicy ze złotych ozdób. Nie zauważony szybko opuścił monaster, przybył do porty, wsiadł na statek i odpłynął. Nie oddalił się daleko, albowiem statek zatrzymał się jakby osiadł na mieliźnie i w żaden sposób nie mógł płynąć dalej. Tymczasem mnisi monasteru Filoteu zauważyli kradzież. Natychmiast wszczęli akcje poszukiwawczą złodzieja. Jeden z braci przybył do portu i zauważył nieopodal dziwnie stojący statek. Łódką dopłyną do niego. Złodziej zrozumiał swoje przewinienie sam przyznając się do winy. Po skrusze i oddaniu złotych ozdób, statek bez przeszkód ruszył dalej.
Do dnie dzisiejszego ikona Matki Bożej „ Słodki Pocałunek” znajduje się w świątyni Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w monasterze Filoteu.
Charakterystycznym elementem ikony jest zetknięcie się lewego policzka Bogarodzicy i prawego policzka Dzieciątka oraz prawa rączka trzymająca Matkę za podbródek.